Site icon Magda Chmiela

Co zrobić, gdy bolą kolana?

Ból kolan to obecnie bardzo popularny problem. Dotyka zarówno osoby, które prawie w ogóle się nie ruszają, jak i sportowców. Jak go ugryźć? Jak każdy problem – najskuteczniej zwalczyć go u źródła. To brzmi logicznie – niestety bardzo często trafiają do mnie osoby, które po konsultacji z lekarzem otrzymały zalecenie, by odciążyć stawy, nie ćwiczyć i smarować kolana maścią przeciwbólową. Niestety jest to droga donikąd i ból zwykle nawraca, często ze zdwojoną siłą.

To po kolei – do kogo z jakim bólem?

Kluczowe na starcie będzie pytanie – czy Twój ból jest przewlekły, czy pojawił się po wystąpieniu urazu? Pamiętaj – jeśli wystąpił uraz i towarzyszy ci ostry ból, opuchlizna lub też niemożność poruszania się, należy niezwłocznie udać się na SOR i skonsultować z lekarzem. Jeśli natomiast ból ma charakter przewlekły, należy udać się do ortopedy przyjmującego w przychodni, fizjoterapeuty lub trenera medycznego.

Idealny układ to współpraca na linii tych trzech specjalistów. Ostry stan bólowy należy konsultować z lekarzem, by zdiagnozował ewentualne uszkodzenie struktur i zalecił ewentualną operację. Następnie powinien on skierować pacjenta do fizjoterapeuty, by rozpoczął proces rehabilitacji poprzez terapię manualną i wstępne ćwiczenia. I tu ważne – nawet jeśli czeka cię artroskopia kolana lub rekonstrukcja więzadeł – rehabilitacja ruchowa jest konieczna! Im sprawniejszy staw przed zabiegiem – tym szybszy powrót do sprawności po nim. Bezpośrednio po uporaniu się z fazą ostrego bólu, koniecznie skonsultuj się z trenerem medycznym, bo tylko dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom przywrócisz sprawność kolanom i pozbędziesz się bólu raz na zawsze.

Gdy ból nie jest ostry, zalecam by skierować swoje kroki do fizjoterapeuty lub trenera. Dlaczego? Bo skuteczna terapia opiera się na ruchu, a metody operacyjne zawsze powinny być ostatecznością.

Podsumowując – nie ignoruj dolegliwości bólowych – maść, brak ruchu i leki przeciwbólowe nie pomogą – nawet jeśli zalecił ci je lekarz. Najskuteczniejszym środkiem leczniczym dla stawów jest ruch!

A czemu kolana bolą?

Zwykle scenariusz jest następujący:

Jakie z tego wnioski?

Co musisz wiedzieć o bólu kolan?

Staw kolanowy jest wypadkową biodra i stopy. Zwykle przyczyny problemu należy poszukiwać powyżej i poniżej kolana. W obrębie kolana znajdują się dwa stawy: staw udowo-piszczelowy oraz staw udowo-rzepkowy. Każda kość w stawie pokryta jest chrząstką, która może ulegać degradacji jeśli struktury pracują poza prawidłową osią. Staw kolanowy wzmocniony jest więzadłami oraz torebką stawową, których zadaniem jest utrzymanie stawu w fizjologicznym zakresie ruchu. Dodatkowo elastyczność ruchu i amortyzację zapewniają w kolanie łąkotki, które znajdują się między kością piszczelową a udową. Kolano z wierzchu niejako okrywa rzepka umocowana na więzadle. Jest ona trzeszczką, pełni funkcje ochronne, wspomaga elastyczny ruch i wyprost kolana.

Kolana otaczają liczne ścięgna mięśni, które oddziałują na nie w różnorodny sposób. W obrębie kończyny dolnej znajdują się krótkie mięśnie które biegną od kości piszczelowej do stopy, ale też takie których aktywacja wpływa na ruch uda, goleni i stopy jednocześnie. Kolano funkcjonuje w sieci wzajemnych powiązań między strukturami mięśniowo-powięziowymi całej kończyny dolnej – to przede wszystkim – ale i reszty ciała.

Opisuję to tak dokładnie, byś nie patrzył na ból kolana miejscowo, jako źródło problemu.

Gdy znasz już mechanizm powstawaniu dysfunkcji i mnie więcej wyobrażasz sobie kolano – poznaj najczęstsze schorzenia.

Najczęściej występujące dysfunkcje kolana objawiające się przewlekłym bólem:

Jak pozbyć się bólu kolan?

Od odpowiedzi na to pytanie zaczęłam ten artykuł – najlepiej skorzystać z fachowej pomocy, by rozwiązać problem u źródła. Zwykle najskuteczniejszym rozwiązaniem jest przeprogramowanie ruchu na taki, który nie powoduje konfliktu między strukturami w obrębie kończyny dolnej. Ból czy obrzęk będzie zawsze sygnalizował, że taki konflikt istnieje.

Kilka zasad, które powinieneś profilaktycznie stosować, by uniknąć problemów z kolanami

W niniejszym artykule przedstawiam jedynie część problemów związanych z dolegliwościami kolan, skupiając się przy tym głównie na schorzeniach związanych z bólem przewlekłym.

Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało! Chętnie pomogę. 🙂 A jeśli boli Cię kolano lub kolana, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty i pozbyć się problemu. Zapraszam Cię na wizytę.

>>umów termin<<

Exit mobile version