Trening funkcjonalny – czy ma sens? 

 • Trening funkcjonalny kojarzy ci się tylko z rzucaniem piłki o ścianę? 
 • Chcesz wiedzieć czym różni się od klasycznego treningu na siłowni? 
 • Dlaczego według wielu opinii jest taki zdrowy? 
 • Jakie są jego podstawowe założenia? 

Poniższe akapity w jasny i treściwy sposób odpowiedzą na Twoje wątpliwości. 

Co się trenuje na siłowni?

Pytanie może banalne. Myślę, że niejednego odpowiedź na nie może zaskoczyć. Przez długie lata siłownia była kojarzona wyłącznie z miejscem, do którego przychodziło się po nową sylwetkę. 

Nie raz slyszałam: „Ty ćwiczysz? Po co ci to? Przecież jesteś chuda!” To zaskakujące, dla mnie trenerki, żyjącej od lat w branżowej bańce, że nadal siłownia, czy sam trening mogą być kojarzone wyłącznie z chudnięciem. Ok, przy dobrych wiatrach może jeszcze – z budowaniem masy mięśniowej. 

Dlaczego tak było, a nawet nadal jest?

Ponieważ to kulturystyka wiodła prym w czasach, gdy powstawały pierwsze siłownie. Zapisując się na siłownię parenaście lat temu, a może nawet i parę lat temu – nie widziałeś/aś innej opcji jak trening sylwetkowy. Pierwsza wizyta? To obowiązkowo pomiar składu ciała, darmowa konsultacja z trenerem-kulturystą, który oceni Twoją sylwetkę i podpowie co poprawić. Do tego ogromna sala wypełniona maszynami, a na ścianach plakaty Shwarzenegera i fit zawodniczek prężących się w pozycjach konkursowych. Już bardziej nie dało się narzucić „świeżakowi” drogi treningowej. 

W ten właśnie sposób latami rosła fit społeczność zamknięta w szufladce pt. „Ćwiczę by wyglądać”. Na siłowniach nie raz widziałam wytykanie palcami osoby, która skacze, rzuca lub wykonuje inne ćwiczenie nie mieszczące się w ramach poprawności kulturystycznej. 

Kulturystyka to nie wszystko.

I tu jasno chcę zaznaczyć, że kulturystyka to świetne narzędzie treningowe. Zmierzam tylko do tego, by wyraźnie zaznaczyć, że nie jedyne! Ta metoda pozwala kształtować sylwetkę, ale bez rozbudowania jej o ćwiczenia funkcjonalne nie wzniesie twojej sprawności na wyższy level. 

A po co podnosić tą sprawność? 

Po to, by uchronić się przed kontuzjami na co dzień oraz w sportach, które będziesz chciał/chciała uprawiać. 

Warto też zaznaczyć, że gdy do urazu już dojdzie, to nie – trening kulturystyczny przywróci sprawność twojemu ciału. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w bólu przewlekłym. 

Podsumowując dotychczasowe rozważania… siłownia  to nie tylko trening kulturystyczny i poprawa sylwetki. Trening na siłowni umożliwia osiąganie innych celów, takich jak: zabezpieczenie przed kontuzjami, powrót do sprawności po urazie czy operacji, niwelowanie bólu przewlekłego, przygotowanie motoryczne pod uprawianą dyscyplinę sportową. To wszystko możliwe jest dzięki treningowi funkcjonalnemu. 

Trening funkcjonalny – po co?

By zrozumieć jego sens odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy podczas gdy rekreacyjnie uprawiasz swoją ulubioną dyscyplinę – siedzisz, a twoje kończyny poruszają się niezależnie od reszty ciała? 
 • Czy kiedy doznałeś urazu, wydarzyło się to gdy wykonywałeś/aś ruch symetryczny na obie strony ciała, a obydwie stopy były w kontakcie z podłożem?
 • Czy chodzenie po górach, gra w tenisa, taniec albo bieg do autobusu, wieszanie firanek, czy zabawa z dzieckiem to czynności w środowisku pełnym stabilności i wsparcia dla twojego układu?

Odpowiedzi na te pytania wydają się być jasne. Klaruje się też obraz tego w jak znikomy sposób odpowiada na twoje potrzeby trening na maszynach, trening w izolowanych pozycjach czy w symetrycznym ustawieniu ciała. 

Na czym bazuje trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny ćwiczy ruch, a nie mięśnie. Opiera się na ćwiczeniach, podczas których stopy są w kontakcie z podłożem. Odpowiada na wymagania, które stoją przed ciałem w sporcie, rekreacji czy nawet na co dzień.

Trening funkcjonalny rozwija prędkość, siłę, wytrzymałość w celu osiągania lepszych wyników oraz unikania kontuzji.

Jego metodyka opiera się na:

 • początkowej pracy z własnym ciężarem ciała i dążeniu do przyjmowania optymalnych pozycji.
 • ćwiczeniach jednostronnych, by kształtować równowagę i czucie głębokie. Wszystko po to, by przygotować ciało do odpowiedniej reakcji w chaotycznym środowisku sportu czy nawet dnia codziennego. 
 • dążeniu do uzyskania równowagi pomiędzy siłą przywodzącą, a odwodzącą, oraz między ćwiczeniami z dominacją pracy kolan a bioder
 • ćwiczeniach wielostawowych wykonywanych na stojąco z wyjątkiem, gdy układ wymaga wzmocnienia słabych ogniw. Dokładniej rzecz ujmując, gdy wymaga ustabilizowania mięśni bioder, brzucha czy łopatek. Wtedy dopuszcza czasową izolację poszczególnych partii w treningu. 

Podstawowym celem treningu funkcjonalnego w sporcie jest zapobieganie kontuzjom zawodnika. Ilość kontuzji jest wyznacznikiem skuteczności treningu. Podobne założenia realizuje w obszarze rekreacji.

Jeśli szukasz trenera personalnego, który dostosuje ćwiczenia do potrzeb twojego ciała, to jesteś w dobrym miejscu. Zapisując się na siłownię nie musisz obierać z góry wytyczonej drogi treningowej. Nie musisz też trenować kulturystycznie. Profesjonalny plan treningowy musi być poparty wcześniejszą diagnostyką, która uwzględnia twoje oczekiwania oraz ewentualne deficyty ruchowe czy zdrowotne. 

Trening personalny łączy w sobie metodykę treningu siłowego, funkcjonalnego, czy też kondycyjnego. Narzędzia treningowe powinny być dobrane indywidualnie przez trenera. 

Jeśli interesuje Cię trening personalny w Katowicach to zapraszamy serdecznie do trenera Konrada! Właśnie uruchomiliśmy nowe terminy!

>>Kliknij<<

Nie zwlekaj! Zarezerwuj wizytę wygodnie przez Booksy.

Treningi realizowane są w Katowicach w kameralnej siłowni zlokalizowanej w otoczeniu lasu – w ActiveFrancuska – Katowice. Więcej informacji znajdziesz w zakładce kontakt.

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening indywidualny to moje zajęcie od 10 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym i rehabilitacji ruchowej.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, trening medyczny, czyli terapia ruchowa, rehabilitacja pourazowa, przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się ze mną zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzę treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? 

Pomogę Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w swoim sporcie. 

Trener personalny Katowice. 
Poszukujesz trenera personalnego lub trenera medycznego do rehabilitacji ruchowej? 
Oczekujesz skutecznej pomocy? 
Jako lokalizacja interesują Cię Katowice

Skontaktuj się ze mną i zarezerwuj pierwszą wizytę kontakt.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *