Trening funkcjonalny – czy ma sens? 

  • Trening funkcjonalny kojarzy ci się tylko z rzucaniem piłki o ścianę? 
  • Chcesz wiedzieć czym różni się od klasycznego treningu na siłowni? 
  • Dlaczego według wielu opinii jest taki zdrowy? 
  • Jakie są jego podstawowe założenia? 

Poniższe akapity w jasny i treściwy sposób odpowiedzą na Twoje wątpliwości. 

Co się trenuje na siłowni?

Pytanie może banalne. Myślę, że niejednego odpowiedź na nie może zaskoczyć. Przez długie lata siłownia była kojarzona wyłącznie z miejscem, do którego przychodziło się po nową sylwetkę. 

Nie raz slyszałam: „Ty ćwiczysz? Po co ci to? Przecież jesteś chuda!” To zaskakujące, dla mnie trenerki, żyjącej od lat w branżowej bańce, że nadal siłownia, czy sam trening mogą być kojarzone wyłącznie z chudnięciem. Ok, przy dobrych wiatrach może jeszcze – z budowaniem masy mięśniowej. 

Dlaczego tak było, a nawet nadal jest?

Ponieważ to kulturystyka wiodła prym w czasach, gdy powstawały pierwsze siłownie. Zapisując się na siłownię parenaście lat temu, a może nawet i parę lat temu – nie widziałeś/aś innej opcji jak trening sylwetkowy. Pierwsza wizyta? To obowiązkowo pomiar składu ciała, darmowa konsultacja z trenerem-kulturystą, który oceni Twoją sylwetkę i podpowie co poprawić. Do tego ogromna sala wypełniona maszynami, a na ścianach plakaty Shwarzenegera i fit zawodniczek prężących się w pozycjach konkursowych. Już bardziej nie dało się narzucić „świeżakowi” drogi treningowej. 

W ten właśnie sposób latami rosła fit społeczność zamknięta w szufladce pt. „Ćwiczę by wyglądać”. Na siłowniach nie raz widziałam wytykanie palcami osoby, która skacze, rzuca lub wykonuje inne ćwiczenie nie mieszczące się w ramach poprawności kulturystycznej. 

Kulturystyka to nie wszystko.

I tu jasno chcę zaznaczyć, że kulturystyka to świetne narzędzie treningowe. Zmierzam tylko do tego, by wyraźnie zaznaczyć, że nie jedyne! Ta metoda pozwala kształtować sylwetkę, ale bez rozbudowania jej o ćwiczenia funkcjonalne nie wzniesie twojej sprawności na wyższy level. 

A po co podnosić tą sprawność? 

Po to, by uchronić się przed kontuzjami na co dzień oraz w sportach, które będziesz chciał/chciała uprawiać. 

Warto też zaznaczyć, że gdy do urazu już dojdzie, to nie – trening kulturystyczny przywróci sprawność twojemu ciału. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w bólu przewlekłym. 

Podsumowując dotychczasowe rozważania… siłownia  to nie tylko trening kulturystyczny i poprawa sylwetki. Trening na siłowni umożliwia osiąganie innych celów, takich jak: zabezpieczenie przed kontuzjami, powrót do sprawności po urazie czy operacji, niwelowanie bólu przewlekłego, przygotowanie motoryczne pod uprawianą dyscyplinę sportową. To wszystko możliwe jest dzięki treningowi funkcjonalnemu. 

Trening funkcjonalny – po co?

By zrozumieć jego sens odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy podczas gdy rekreacyjnie uprawiasz swoją ulubioną dyscyplinę – siedzisz, a twoje kończyny poruszają się niezależnie od reszty ciała? 
  • Czy kiedy doznałeś urazu, wydarzyło się to gdy wykonywałeś/aś ruch symetryczny na obie strony ciała, a obydwie stopy były w kontakcie z podłożem?
  • Czy chodzenie po górach, gra w tenisa, taniec albo bieg do autobusu, wieszanie firanek, czy zabawa z dzieckiem to czynności w środowisku pełnym stabilności i wsparcia dla twojego układu?

Odpowiedzi na te pytania wydają się być jasne. Klaruje się też obraz tego w jak znikomy sposób odpowiada na twoje potrzeby trening na maszynach, trening w izolowanych pozycjach czy w symetrycznym ustawieniu ciała. 

Na czym bazuje trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny ćwiczy ruch, a nie mięśnie. Opiera się na ćwiczeniach, podczas których stopy są w kontakcie z podłożem. Odpowiada na wymagania, które stoją przed ciałem w sporcie, rekreacji czy nawet na co dzień.

Trening funkcjonalny rozwija prędkość, siłę, wytrzymałość w celu osiągania lepszych wyników oraz unikania kontuzji.

Jego metodyka opiera się na:

  • początkowej pracy z własnym ciężarem ciała i dążeniu do przyjmowania optymalnych pozycji.
  • ćwiczeniach jednostronnych, by kształtować równowagę i czucie głębokie. Wszystko po to, by przygotować ciało do odpowiedniej reakcji w chaotycznym środowisku sportu czy nawet dnia codziennego. 
  • dążeniu do uzyskania równowagi pomiędzy siłą przywodzącą, a odwodzącą, oraz między ćwiczeniami z dominacją pracy kolan a bioder
  • ćwiczeniach wielostawowych wykonywanych na stojąco z wyjątkiem, gdy układ wymaga wzmocnienia słabych ogniw. Dokładniej rzecz ujmując, gdy wymaga ustabilizowania mięśni bioder, brzucha czy łopatek. Wtedy dopuszcza czasową izolację poszczególnych partii w treningu. 

Podstawowym celem treningu funkcjonalnego w sporcie jest zapobieganie kontuzjom zawodnika. Ilość kontuzji jest wyznacznikiem skuteczności treningu. Podobne założenia realizuje w obszarze rekreacji.

Jeśli szukasz trenera personalnego, który dostosuje ćwiczenia do potrzeb twojego ciała, to jesteś w dobrym miejscu. Zapisując się na siłownię nie musisz obierać z góry wytyczonej drogi treningowej. Nie musisz też trenować kulturystycznie. Profesjonalny plan treningowy musi być poparty wcześniejszą diagnostyką, która uwzględnia twoje oczekiwania oraz ewentualne deficyty ruchowe czy zdrowotne. 

Trening personalny łączy w sobie metodykę treningu siłowego, funkcjonalnego, czy też kondycyjnego. Narzędzia treningowe powinny być dobrane indywidualnie przez trenera. 

Jeśli interesuje Cię trening po urazie lub chcesz pozbyć się przewlekłego bólu w Katowicach to zapraszam serdecznie! Właśnie udostępniłam nowe terminy!

>>Kliknij<<

Nie zwlekaj! Zarezerwuj wizytę wygodnie przez Booksy.

Treningi realizowane są w Katowicach w kameralnej siłowni zlokalizowanej w otoczeniu lasu – w ActiveFrancuska – Katowice. Więcej informacji znajdziesz w zakładce kontakt.

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening personalny to moje zajęcie od 12 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym, czyli terapii ruchowej po urazach lub w ich prewencji oraz z osobami borykającymi się z bólem przewlekłym.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, kinezyterapia przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, a przy tym sprawność, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Do mojego teamu należy również trener Konrad. Jeśli do Twoich głównych celów, prócz poprawy zdrowia, zalicza się też zmiana sylwetki, poprawa siły czy przeciwdziałanie zmianom w postawie ciała, które funduje Ci siedząca praca - zapraszam Cię do Konrada na treningi personalne.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się z nami zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzimy treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? Zapraszam do mnie na treningi medyczne. Ćwiczysz od dawna, ale nie widzisz efektów siłowych, sylwetkowych, a może chciałbyś/chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z trójbojem siłowym? Zapraszam do Konrada na treningi personalne.

Pomożemy Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w życiu lub ulubionym sporcie. 

Zapisz się szybko i wygodnie przez Booksy klikając w niebieski przycisk "zarezerwuj wizytę Booksy" w prawym dolnym rogu strony. Wybierz trenera, rodzaj treningu i preferowany termin.

Konrad Skalniak - Trener personalny Katowice. Magda Chmiela - Trener medyczny Katowice.
Jeśli poszukujesz pomocy trenera personalnego lub trenera medycznego, a jako lokalizacja interesują Cię Katowice - chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami i zarezerwuj pierwszą wizytę poprzez kontakt lub zapis przez Booksy - kliknij przycisk u dołu strony.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *