Jak przestać się garbić? – sprawdź czy masz garba, poznaj go i pokonaj

Ktoś zwrócił Ci uwagę, że ostatnio bardziej się garbisz? A może sam zacząłeś dostrzegać to w lustrze, czy na zdjęciach? Skoro tu jesteś, to znaczy, że chcesz odzyskać zdrowy wygląd i nienaganną postawę.

Z poniższych akapitów dowiesz się:

 • Jak powstaje garb.
 • Czy mam garba – czyli jak samemu sprawdzić czy mamy wadę postawy?
 • Jak pozbyć się garba i odzyskać zdrową postawę.

Nie jesteś jak Mario – czyli, o tym jak powstaje garb.

Zacznijmy od tego, że funkcjonujemy w świecie trójwymiarowym, dlatego analizę naszego ciała powinniśmy rozpatrywać w trzech płaszczyznach. Garb, który Cię martwi widoczny jest od boku, czyli w płaszczyźnie strzałkowej. Odstępstwa od normy w pozostałych płaszczyznach (czołowej i poprzecznej), będą również wpływały na tę wspomnianą wcześniej, ale o tym później.

Co zwykle jawi nam się jako garb?

 • Wyraźne uwypuklenie w obrębie pleców czasem rozpoczynające się już od ich dolnej części i biegnące aż do potylicy, czasem wyraźnie widoczne tylko górnym segmencie pleców lub też bardzo miejscowe u nasady karku z wyraźnie odstającymi kręgami.

W każdym z tych przypadków pozostałe segmenty kręgosłupa i ciała będą układały się zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, że funkcjonując w warunkach grawitacji nasze ciało stale szuka równowagi napięciowej, która nie pozwoli mu się przewrócić. Jeśli ciężar ciała na wysokości stopy, bioder czy głowy przesuwa się z jakiegoś powodu od osi ciała w jedną stronę – reszta struktur musi to zrównoważyć.

Patrząc od boku

I tak patrząc od boku w 2D na na nasze ciało – jeśli wypłaszczymy odcinek lędźwiowy „chowając” kość krzyżową pod siebie i wysuniemy biodra w przód, ciało zrównoważy przeniesiony nadmiernie do przodu ciężar ciała, poprzez wysunięcie w tył segmentu piersiowego. Dalsze zmiany w ciele to, w tym przypadku, wysunięcie głowy do przodu i wypłaszczenie lordozy szyjnej. Idąc dalej barki wysuną się do przodu i uniosą w stronę uszu. Jest to przykład nawykowego powstania garba w odcinku piersiowym.

Załóżmy na chwilę znowu na oczy naszej wyobraźni okulary 3D i spójrzmy na nasze plecy szerzej.

Jak wspomniałam na początku, odstępstwa od osi w pozostałych płaszczyznach – oprócz strzałkowej – będą wpływały na powstawanie garba.

Patrząc od tyłu

Dobrym przykładem będzie tu skolioza – ewidentny przykład wady postawy w płaszczyźnie czołowej. Skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa, ale czy tylko boczne? Kręgi wygiętego bocznie kręgosłupa ulegają rotacji, co powoduje powstawanie charakterystycznego garba żebrowego po stronie wygięcia. Garb ten przy zaawansowanej skoliozie może być widoczny od boku, ale najłatwiej dostrzec go od tyłu, gdy osoba badana wykona głęboki skłon.

Skolioza może być jedno, dwu, lub nawet trzyłukowa. Temu skrzywieniu kręgosłupa towarzyszy często również asymetryczne ustawienie łopatek. Zwykle jedna z łopatek będzie ustawiona wyżej od drugiej i pochylona do przodu uwidaczniając wyraźnie swoją dolną krawędź, przypominając „skrzydełko”. To również będzie dawało efekt garba, gdy spojrzymy od boku.

Przeanalizowaliśmy powstanie garba tylko na dwóch przypadkach – nawykowego pogłębienia kifozy piersiowej przez wysunięcie bioder w przód oraz rozwojowego skrzywienia bocznego – skoliozy.

 • Pamiętaj! Opcji jest wiele!

Źródłem rozechwiania balansu napięć w strukturach ciała mogą być:

 • wrodzone wady struktur mięśniowych lub kostnych
 • nabyte w fazie wzrostu lub w późniejszych latach życia złe nawyki ruchowe
 • urazy bądź schorzenia różnych części ciała i narządów– od stóp po czubek głowy
 • czynniki biopsychospołeczne (np. stres zaburza wzorzec oddechowy, co nadmiernie eksploatuje dodatkowe mięśnie oddechowe, klatka zamyka się w napięciu)

Opisuję to wszystko, byś wiedział/wiedziała, że garb to często wierzchołek góry lodowej problemów w naszym ciele. Nigdy nie powstaje z dnia na dzień, a jest wynikiem procesów, które przebiegają w naszym ciele przez długie lata.

No dobra, to jak sprawdzić czy mam garba?

 1 - Poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia od boku.
 2 - Do zdjęcia stań swobodnie w naturalnej pozycji, stopy ustaw wygodnie poniżej bioder, patrz przed siebie.
 3 - Do zdjęcia w telefonie lub w wersji wydrukowanej przyłóż linijkę lub krawędź kartki, tak by była ustawiona pionowo.
 4 - Sprawdź czy poniższe punkty przebiegają przez prostą pionową linię.
 • wyrostek sutkowaty kości skroniowej – kość wyczuwalna i widoczna za uchem
 • środek stawu barkowego
 • krętarz większy kości udowej – najbardziej wyczuwalny element kostny z boku górnej części uda, często określany jako „biodro”
 • punkt przed kolanami i stawami skokowymi
 • kości stępu – przodostopie
 • linia powinna przebiegać przez powyższe punkty.

Oprócz tego:

 • Plecy od boku powinny mieć widoczne fizjologiczne krzywizny – lordozy (wgłębienie) szyjną i lędźwiową oraz kifozy (wybrzuszenia) piersiową i krzyżową.
 • Barki nie powinny być wysunięte nadmiernie do przodu, a płaszczyzna łopatek nie powinna być widoczna od boku (łopatki odstające).
 • Klatka nie powinna być zapadnięta, a wysunięta przednią ścianą do przodu.
 • Miednica powinna być ustawiona neutralnie, czyli być w lekkim przodopochyleniu.
 • Kolana nie powinny być przeprostowane.

I jak? Dostrzegasz u siebie garba albo inne odstępstwo od normy?

Należałoby teraz dokonać podobnej analizy patrząc na ciało od przodu i tyłu, porównując przebieg poziomych linii na poszczególnych jego wysokościach. Czy widzisz różnice w wysokości, na której znajdują się względem siebie Twoje barki, biodra, kolana?

A po co tak dokładna analiza, gdy po prostu widać, że garb jest jak byk?

Bo jeśli chcesz się go pozbyć, to niezbędne będzie znalezienie przyczyny jego powstania. Tylko tak można dobrać odpowiednie formy naprawy.

Co więcej na analizie postawy statycznej diagnostyka się nie kończy. Kolejnym krokiem będzie ocena funkcji segmentów, które odstają od normy.

A dlaczego? Bo człowiek to ruch. Ocena samej statyki nie da pełnego obrazu problemu w ciele.

Gdy odnajdziemy zaburzenia w biernym lub czynnym zakresie ruchu, zyskamy najcenniejszą wiedzę, która przybliży nas do pozbycia się garba – poznamy słabe ogniwa, które trzeba będzie wzmocnić.

To jak się go pozbyć?

Pamiętaj, podstawą naprawczego ruchu będzie przywrócenie zatraconych funkcji Twojego ciała. Istnieje przy tym duża szansa, że wpłynie to pozytywnie również na twoją sylwetkę, a garb się zmniejszy.

Pamiętaj również, że najczęściej garb tworzył się przez wiele lat, więc nie spodziewaj się, że zniknie po trzech treningach. Tkanka potrzebuje czasu do przebudowy.

A co poza odpowiednim treningiem naprawczym?

Przede wszystkim codzienna aktywność i profilaktyka!

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • ile godzin siedzisz w ciągu dnia, a ile jesteś w ruchu
 • w jakiej pozycji siedzisz podczas pracy, czytania książki, przeglądania social mediów, oglądania TV
 • jak często twój kręgosłup ma możliwość skręcać się, zginać, prostować
 • czy pozwalasz sobie na ruchowe rozładowanie stresu skumulowanego w ciele? (np. przez szybki marsz, tupanie, sesję oddechową)
 • czy badasz się regularnie, a gdy w ciele pojawia się ból kierujesz się do specjalisty, czy czekasz aż samo przejdzie?
 • Czy dbasz o swoją „głowę”? Pozwalasz sobie na relax, dobry sen, czas dla siebie i bliskich?

Jeśli:

 • widzisz, że masz garba
 • test z oceną linii pionowej z boku ciała pokazał odstępstwa od normy
 • ogólna ocena bokiem i tyłem pokazuje duże dysproporcje
 • doskwiera Ci ból i brak swobody ruchu w ciele
 • ”rachunek sumienia” z quizu powyżej wyszedł kiepsko….

… to pora o siebie zadbać!

Już dzisiaj:

 • zacznij się ruszać
 • zrób zaległe badania profilaktyczne
 • jeśli coś Cię boli udaj się do specjalisty
 • popraw swoją pozycję siedzącą i nie zastygaj przez wiele godzin w jednej pozycji
 • zgłoś się do trenera medycznego, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i nauczy Cię ruchu, który poprawi balans Twojego ciała

Zapraszam Cię na pierwszą wizytę 🙂 >>klik<<

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening indywidualny to moje zajęcie od 10 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym i rehabilitacji ruchowej.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, trening medyczny, czyli terapia ruchowa, rehabilitacja pourazowa, przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się ze mną zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzę treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? 

Pomogę Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w swoim sporcie. 

Trener personalny Katowice. 
Poszukujesz trenera personalnego lub trenera medycznego do rehabilitacji ruchowej? 
Oczekujesz skutecznej pomocy? 
Jako lokalizacja interesują Cię Katowice

Skontaktuj się ze mną i zarezerwuj pierwszą wizytę kontakt.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *