Oddech przeponowy – jak go ugryźć? – cz.1

Pewnie nie raz obiło Ci się o uszy, że należy oddychać przeponą, bo to niezwykle zdrowe.

A czy oprócz tego zalecenia wiesz coś więcej o wspomnianym mechanizmie?

Jeśli nie, a chciałbyś w możliwie przystępny sposób w końcu pojąć jego działanie – poświęć 2 minuty na przeczytanie tego artykułu. Dowiesz się z niego czym jest przepona, gdzie się znajduje i jaki jest jej udział w oddechu. Sprawdzisz też czy Twój oddech jest prawidłowy.

Od P do A, czyli co to jest przepona.

Przepona to mięsień, którego budowę najłatwiej wyobrazić sobie przywodząc na myśl rozłożony parasol. Ma kształt kopuły i zlokalizowany jest w naszym tułowiu. Przyczepia się po wewnętrznej stronie żeber – od 7 do 12, do mostka, również od jego wewnętrznej strony i biegnąc w tył do górnej i środkowej części odcinka lędźwiowego. Łączy kręgosłup i klatkę piersiową.

Łączą ją silne zależności nie tylko z kośćmi, ale przede wszystkim z innymi tkankami miękkimi.

Należy tu wymienić:

  • płuca związane tkanką łączną ze „szczytem parasola”, czyli centrum ścięgnistym przepony
  • serce zlokalizowane pomiędzy płucami a przeponą, ale leżące na jej lewej części
  • wątrobę, wspierającą od spodu prawą część „parasola”
  • żyłę główną dolną oraz rozwór żołądka, które przebiegają pionowo, niejako przebijając się przez przeponę
  • mięsień lędźwiowy większy oraz czworoboczny lędźwi, które przebiegają przykręgosłupowo pomiędzy więzadłami, którymi przepona przyczepia się do tej struktury kostnej
  • mięśnie brzucha, takie jak: prosty, skośne i poprzeczny, przyczepiające się częściowo, podobnie jak przepona, do żeber
  • mięśnie dna miednicy, które choć lokalizacją w ciele są od przepony oddalone, to jednak bardzo silnie z nią współpracują, ale o tym lada moment.

Oddech przeponowy – jak to działa?

Główną funkcją przepony jest oddech, ale także stabilizacja posturalna. Tej pierwszej funkcji nie realizuje ona sama, ale przy współpracy z innymi mięśniami, które wymieniłam już powyżej.

By zrozumieć mechanizm oddechu wyobraź sobie balon. Jego górną część stanowi przepona, rozłożona niczym parasol, środkową – mięśnie brzucha, a dolną – mięśnie dna miednicy. W środku tego balonu znajdują się narządy trzewne, a mechanizm oddechu reguluje mechanizm napięć poszczególnych struktur, który to naprzemiennie zmienia ciśnienie w jamie brzusznej i płucach.

Oddech – krok po kroku

Bierzesz wdech:

  • przepona napina się i obniża, pociągając za sobą płuca, które wypełniają się powietrzem
  • klatka piersiowa rozszerza się
  • ciśnienie w płucach spada, a w jamie brzusznej rośnie
  • mięśnie brzucha pracują ekscentrycznie, by nie ulec silnemu naporowi z góry, czyli hamują „rozlanie się brzucha”
  • mięśnie dna miednicy, które możesz sobie wyobrazić jako nie napiętą trampolinę, są rozluźnione

Robisz wydech:

  • przepona rozluźnia się i unosi, a płuca się opróżniają
  • klatka piersiowa zmniejsza swoje wymiary
  • ciśnienie w płucach wzrasta, a w jamie brzusznej maleje
  • mięśnie brzucha zmniejszają wymiary klatki piersiowej i tułowia
  • mięśnie dna miednicy napinają się, pełniąc funkcję napiętej trampoliny, która pomaga „wybić się” wszystkim strukturom w górę.

Te mechanizmy zachodzą bardzo płynnie, a wymienione struktury ze sobą współpracują.

Tak właśnie powinien wyglądać mechanizm zdrowego oddechu.

Jak rozpoznać, że oddychasz prawidłowo?

  • Oddech Cię nie męczy, jest swobodny i cichy
  • Wciągasz i wypuszczasz powietrze przez nos
  • Podczas oddechu poruszają się Twoje dolne żebra, możesz wyczuć ich ruch po bokach i z tyłu tułowia
  • Ciało podczas oddechu jest rozluźnione, nie napinasz mięśni szyi, karku, barków. Nie unosisz barków, ani nie wydymasz brzucha, zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu.
  • Po wydechu jest zauważalna krótka przerwa.
  • Wykonujesz 10 do 16 oddechów na minutę. Ilość równa lub większa 20 powinna niepokoić.

I jak z Twoim oddechem? Spełnia powyższe kryteria? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zaburza prawidłowy oddech i jakie konsekwencje się z tym wiążą zapraszam Cię do przeczytania kolejnej części artykułu. Dowiesz się z niej m.in. jak zaburza się oddech oraz co zyskasz przywracając jego prawidłowy mechanizm. >> Czytam dalej <<

Jeśli jesteś pewien, że z Twoim oddechem „coś nie gra” warto skorzystać z pomocy specjalisty. Możesz skierować swoje kroki do laryngologa, fizjoterapeuty lub trenera medycznego.

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening personalny to moje zajęcie od 12 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym, czyli terapii ruchowej po urazach lub w ich prewencji oraz z osobami borykającymi się z bólem przewlekłym.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, kinezyterapia przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, a przy tym sprawność, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Do mojego teamu należy również trener Konrad. Jeśli do Twoich głównych celów, prócz poprawy zdrowia, zalicza się też zmiana sylwetki, poprawa siły czy przeciwdziałanie zmianom w postawie ciała, które funduje Ci siedząca praca - zapraszam Cię do Konrada na treningi personalne.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się z nami zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzimy treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? Zapraszam do mnie na treningi medyczne. Ćwiczysz od dawna, ale nie widzisz efektów siłowych, sylwetkowych, a może chciałbyś/chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z trójbojem siłowym? Zapraszam do Konrada na treningi personalne.

Pomożemy Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w życiu lub ulubionym sporcie. 

Zapisz się szybko i wygodnie przez Booksy klikając w niebieski przycisk "zarezerwuj wizytę Booksy" w prawym dolnym rogu strony. Wybierz trenera, rodzaj treningu i preferowany termin.

Konrad Skalniak - Trener personalny Katowice. Magda Chmiela - Trener medyczny Katowice.
Jeśli poszukujesz pomocy trenera personalnego lub trenera medycznego, a jako lokalizacja interesują Cię Katowice - chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami i zarezerwuj pierwszą wizytę poprzez kontakt lub zapis przez Booksy - kliknij przycisk u dołu strony.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *