Oddech przeponowy – jak go ugryźć? – cz.1

Pewnie nie raz obiło Ci się o uszy, że należy oddychać przeponą, bo to niezwykle zdrowe.

A czy oprócz tego zalecenia wiesz coś więcej o wspomnianym mechanizmie?

Jeśli nie, a chciałbyś w możliwie przystępny sposób w końcu pojąć jego działanie – poświęć 2 minuty na przeczytanie tego artykułu. Dowiesz się z niego czym jest przepona, gdzie się znajduje i jaki jest jej udział w oddechu. Sprawdzisz też czy Twój oddech jest prawidłowy.

Od P do A, czyli co to jest przepona.

Przepona to mięsień, którego budowę najłatwiej wyobrazić sobie przywodząc na myśl rozłożony parasol. Ma kształt kopuły i zlokalizowany jest w naszym tułowiu. Przyczepia się po wewnętrznej stronie żeber – od 7 do 12, do mostka, również od jego wewnętrznej strony i biegnąc w tył do górnej i środkowej części odcinka lędźwiowego. Łączy kręgosłup i klatkę piersiową.

Łączą ją silne zależności nie tylko z kośćmi, ale przede wszystkim z innymi tkankami miękkimi.

Należy tu wymienić:

 • płuca związane tkanką łączną ze „szczytem parasola”, czyli centrum ścięgnistym przepony
 • serce zlokalizowane pomiędzy płucami a przeponą, ale leżące na jej lewej części
 • wątrobę, wspierającą od spodu prawą część „parasola”
 • żyłę główną dolną oraz rozwór żołądka, które przebiegają pionowo, niejako przebijając się przez przeponę
 • mięsień lędźwiowy większy oraz czworoboczny lędźwi, które przebiegają przykręgosłupowo pomiędzy więzadłami, którymi przepona przyczepia się do tej struktury kostnej
 • mięśnie brzucha, takie jak: prosty, skośne i poprzeczny, przyczepiające się częściowo, podobnie jak przepona, do żeber
 • mięśnie dna miednicy, które choć lokalizacją w ciele są od przepony oddalone, to jednak bardzo silnie z nią współpracują, ale o tym lada moment.

Oddech przeponowy – jak to działa?

Główną funkcją przepony jest oddech, ale także stabilizacja posturalna. Tej pierwszej funkcji nie realizuje ona sama, ale przy współpracy z innymi mięśniami, które wymieniłam już powyżej.

By zrozumieć mechanizm oddechu wyobraź sobie balon. Jego górną część stanowi przepona, rozłożona niczym parasol, środkową – mięśnie brzucha, a dolną – mięśnie dna miednicy. W środku tego balonu znajdują się narządy trzewne, a mechanizm oddechu reguluje mechanizm napięć poszczególnych struktur, który to naprzemiennie zmienia ciśnienie w jamie brzusznej i płucach.

Oddech – krok po kroku

Bierzesz wdech:

 • przepona napina się i obniża, pociągając za sobą płuca, które wypełniają się powietrzem
 • klatka piersiowa rozszerza się
 • ciśnienie w płucach spada, a w jamie brzusznej rośnie
 • mięśnie brzucha pracują ekscentrycznie, by nie ulec silnemu naporowi z góry, czyli hamują „rozlanie się brzucha”
 • mięśnie dna miednicy, które możesz sobie wyobrazić jako nie napiętą trampolinę, są rozluźnione

Robisz wydech:

 • przepona rozluźnia się i unosi, a płuca się opróżniają
 • klatka piersiowa zmniejsza swoje wymiary
 • ciśnienie w płucach wzrasta, a w jamie brzusznej maleje
 • mięśnie brzucha zmniejszają wymiary klatki piersiowej i tułowia
 • mięśnie dna miednicy napinają się, pełniąc funkcję napiętej trampoliny, która pomaga „wybić się” wszystkim strukturom w górę.

Te mechanizmy zachodzą bardzo płynnie, a wymienione struktury ze sobą współpracują.

Tak właśnie powinien wyglądać mechanizm zdrowego oddechu.

Jak rozpoznać, że oddychasz prawidłowo?

 • Oddech Cię nie męczy, jest swobodny i cichy
 • Wciągasz i wypuszczasz powietrze przez nos
 • Podczas oddechu poruszają się Twoje dolne żebra, możesz wyczuć ich ruch po bokach i z tyłu tułowia
 • Ciało podczas oddechu jest rozluźnione, nie napinasz mięśni szyi, karku, barków. Nie unosisz barków, ani nie wydymasz brzucha, zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu.
 • Po wydechu jest zauważalna krótka przerwa.
 • Wykonujesz 10 do 16 oddechów na minutę. Ilość równa lub większa 20 powinna niepokoić.

I jak z Twoim oddechem? Spełnia powyższe kryteria? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zaburza prawidłowy oddech i jakie konsekwencje się z tym wiążą zapraszam Cię do przeczytania kolejnej części artykułu. Dowiesz się z niej m.in. jak zaburza się oddech oraz co zyskasz przywracając jego prawidłowy mechanizm. >> Czytam dalej <<

Jeśli jesteś pewien, że z Twoim oddechem „coś nie gra” warto skorzystać z pomocy specjalisty. Możesz skierować swoje kroki do laryngologa, fizjoterapeuty lub trenera medycznego.

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening indywidualny to moje zajęcie od 10 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym i rehabilitacji ruchowej.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, trening medyczny, czyli terapia ruchowa, rehabilitacja pourazowa, przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się ze mną zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzę treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? 

Pomogę Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w swoim sporcie. 

Trener personalny Katowice. 
Poszukujesz trenera personalnego lub trenera medycznego do rehabilitacji ruchowej? 
Oczekujesz skutecznej pomocy? 
Jako lokalizacja interesują Cię Katowice

Skontaktuj się ze mną i zarezerwuj pierwszą wizytę kontakt.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.