Oddech przeponowy – jak go ugryźć? – cz.2

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się czym jest przepona i jaka jest jej rola w oddechu. Mogłeś też sprawdzić czy Twój oddech jest prawidłowy poznając cechy zdrowego oddechu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co zaburza oddech
 • jakie zagrożenia zdrowotne niesie ze sobą zaburzony wzorzec oddechu
 • co można zyskać przywracając prawidłowy oddech
 • jak oddychać przeponą – krok po kroku

Dlaczego źle oddychasz?

Musisz wiedzieć, że proces oddychania zarządzany jest przez układ nerwowy, oddechowy i mięśniowo-szkieletowy. W związku z tym zaburzenia w obrębie któregokolwiek z tych układów przełożą się bezpośrednio na Twój oddech.

Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich:

 • Wady postawy, otyłość, siedzący tryb życia, urazy, choroby narządów wewnętrznych – to wszystko może negatywnie wpływać na ustawienie kręgosłupa, żeber, miednicy lub niewydolność w obrębie mięśni uczestniczących w mechanizmie oddychania.
 • Częste infekcje dróg oddechowych, alergie, astma, brak drożności np. przez krzywą przegrodę, hiperwentylacja bezpośrednio wpływają na powstanie błędnego wzorca oddechowego.
 • Zaburzenia w sferze psychologicznej. Przewlekły nierozładowany stres i niepokój często w nieuświadomiony sposób zaburzają nasz oddech.

Co Ci grozi jeśli źle oddychasz?

Jak wcześniej wspomniałam oddychaniem zarządza układ nerwowy, oddechowy i mięśniowo-szkieletowy. Jeśli któryś z nich „nawali”, wpłynie to niekorzystnie na Twój oddech. Na tym nie koniec. Zaburzony wzorzec oddechowy może mieć negatywny wpływ na pozostałe z wymienionych układów.

A jak to wygląda w praktyce? Dwa przykłady poniżej.

Od chorej mamy po garba.

Na co dzień spotyka Cię permanentny stres. Wymagający szef, zbuntowany nastolatek w domu, choroba mamy, przeprowadzka. To wszystko powoli przygniata Cię coraz bardziej. Totalnie nie masz też czasu dla siebie. Nie możesz w żaden sposób rozładować towarzyszącego Ci napięcia. Siedzisz przy komputerze nad kolejnym projektem i nawet nie czujesz, że Twój oddech przyspiesza, tętno wzrasta, oraz że oddychasz przez usta. Zaczynasz coraz częściej ziewać i wdychać, a w nocy chrapiesz. To tylko część objawów hiperwentylacji. Niestety zaburzony wzorzec oddechu wiąże się z zaangażowaniem do oddechu mięśni dodatkowych, które powinny aktywować się przy wysiłku, a nie podczas siedzenia. Z dnia na dzień odczuwasz coraz większe napięcie w obrębie szyi i karku. Coraz częściej też doskwiera Ci ból głowy. Z czasem, próbując podświadomie uciec od bólu, unosisz swoje barki do uszu i w przód. Przyjmujesz coraz bardzie zamkniętą pozycję. Tak powstaje zaburzony wzorzec posturalny.

Właśnie tak zła praca układu nerwowego (brak reakcji na permanentny stres) wpływa na układ oddechowy (hiperwentylacja). I dalej – układ oddechowy degeneruje pracę układu mięśniowo-szkieletowego (nadaktywne dodatkowe mięśnie oddechowe, wada postawy).

Od bezradności po grypę.

Od dawna borykasz się z nadmierną masą Twojego ciała. Pomimo tego ciągle odwlekasz moment, by zabrać się za sprawy „konkretnie”. Brak akceptacji własnego wyglądu przygnębia Cię od lat. Ciągle jednak nie po drodze Ci do psychologa. Na ostatniej wizycie lekarz powiedział wprost, że Twój przypadek to już otyłość kliniczna. Teraz już wiesz, że to nie żarty.

Czy zdajesz sobie sprawę, że ta choroba to nie tylko brzydki wygląd (choć to bardzo subiektywne), ale przede wszystkim przeciążenie dla wszystkich układów? Układ mięśniowo-szkieletowy jest dociążony nadmierną masą. Dlatego kości, stawy, chrząstki, ścięgna coraz bardziej słabną. Zaczynają pojawiać się też stany przeciążeniowe, zapalne, występuje degeneracja tkanek. Powstają wady podstawy. Ograniczenia w przepływie ruchu, brak elastyczności w obrębie klatki piersiowej, kręgosłupa czy miednicy bezpośrednio zaburzają wzorzec oddechowy. Wydolność tlenowa spada. Towarzyszy Ci zadyszka, a oddech odbywa się w górnej części klatki piersiowej. Zaczynasz też być podatny na przeziębienia, stale towarzyszy Ci katar i chrypka.

Tak właśnie układ mięśniowo-szkieletowy wpływa na układ nerwowy i odwrotnie. Ich wspólnie występujące zaburzenia wpływają z kolei na błędny wzorzec oddechowy.

Jak zatrzymać galopującą kaskadę zaburzeń?

W każdej chwili możesz zacząć dbać o swoje zdrowie. Dzięki powyższym przykładom łatwiej wyobrazić sobie złożoność działania naszego organizmu. Widzisz teraz jak wiele jego elementów jest od siebie wzajemnie zależnych?

Należy jednak zauważyć, że praca z oddechem nie będzie panaceum na wszelkie dolegliwości. Może jednak zmienić naprawdę wiele i wesprzeć leczenie na wielu polach.

Co dobrego da Ci przywrócenie zdrowego przeponowego oddechu?

 • redukcję przeciążeń w obrębie karku, szyi i barków
 • zniwelowanie bólu głowy i odczucia przemęczenia
 • powrót przespanych nocy, efektywniejszego, regeneracyjnego snu
 • redukcję częstych infekcji
 • skuteczniejsze radzenie sobie z objawami astmy czy alergii
 • poprawę stanu psychicznego poprzez wyregulowanie pracy układu nerwowego
 • zniwelowanie wszelkich zaburzeń związanych z nieprawidłową pracą mięśni brzucha i dna miednicy (np. trening oddechu jest elementem pracy w terapii nietrzymania moczu, czy odbudowy prawidłowej pracy brzucha po operacjach w jego obrębie)
 • lepszą koncentrację, brak poczucia ciągłego przemęczenia
 • większą wydajność podczas ulubionej aktywności fizycznej

Mam nadzieję, że nabrałeś już ochoty na oddech przeponą!

W kolejnym – ostatnim już artykule z tej serii – nauczę Cię krok po kroku używać jej w oddechu 🙂

??Chcę w 3 minuty nauczyć się oddychać przeponą!??klik!

Twój trener personalny

Mam na imię Magda. Cieszę się, że zagościłeś/zagościłaś na moim blogu. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Twojej głowie jakieś pytania, gorąco zachęcam do zadania ich w komentarzu. Możesz również napisać do mnie wiadomość prywatną przez zakładkę kontakt. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości :) 

Czym zajmuję się oprócz prowadzenia bloga?
Trening indywidualny to moje zajęcie od 10 lat. Na co dzień działam w Katowicach. Wyspecjalizowałam się w treningu medycznym i rehabilitacji ruchowej.

Obszary mojego działania to:
Trening personalny, trening medyczny, czyli terapia ruchowa, rehabilitacja pourazowa, przed-oraz pooperacyjna, prewencja urazów, korekcja wad postawy, trening ukierunkowany na uśmierzenie bólu kręgosłupa, kolan, bioder, stawów skokowych, barków i innych stawów. 

Z kim trenuję? 
Pracuję z osobami dorosłymi, które chcą pozbyć się bólu, odzyskać komfort ruchu i życia, nawet jeśli straciły wiarę, że jest to możliwe.

Trening personalny i indywidualna terapia ruchem potrafi zaskoczyć niedowiarków swoimi efektami. Krok po kroku nauczysz się ze mną zdrowego ruchu i pracy z własnym ciałem. 

Prowadzę treningi personalne w Katowicach również dla osób, które przygodę z aktywnością zaczęły już jakiś czas temu. Trenujesz rekreacyjnie i zauważyłeś nawracającą kontuzję lub niepokoi Cię ból czy brak mobilności? 

Pomogę Ci odnaleźć najsłabsze ogniwa, by sprawnie przywrócić balans Twojemu ciału. Dzięki indywidualnym treningom staniesz się efektywniejszy w swoim sporcie. 

Trener personalny Katowice. 
Poszukujesz trenera personalnego lub trenera medycznego do rehabilitacji ruchowej? 
Oczekujesz skutecznej pomocy? 
Jako lokalizacja interesują Cię Katowice

Skontaktuj się ze mną i zarezerwuj pierwszą wizytę kontakt.

Sprawdź inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *